Pytania i odpowiedzi

  1. Czy aborcja to zła decyzja?

  2. Co to jest aborcja farmakologiczna?

  3. Czy aborcja jest legalna?

  4. Czy tabletki poronne są bezpieczne?

  5. Czy tabletki poronne prowadzą do bezpłodności?

  6. Gdzie można dostać tabletki poronne i w jakich cenach?

  7. Na co uważać przy zakupie tabletek poronnych?

 

 

1. Nie koniecznie. Wystarczy przekroczyć granice Polski, by zrozumieć, że w innych krajach aborcję uważa się za przysługujący kobiecie na mocy jej decyzji zabieg. Oczywiście wszystko jest również zależne, o jakiej fazie rozwoju ciąży mówimy, poglądy na ten temat w wielu krajach są zróżnicowane. W krajach, gdzie aborcja jest legalna, najczęściej przeprowadza się ją w pierwszym trymestrze, a aborcję farmakologiczną w ciągu pierwszych 9 tygodni ciąży. Istotnym faktem jest to, że na świecie rocznie aborcje przeprowadza ok 42 miliony kobiet.

2. Aborcja farmakologiczna to leki, które kończą wczesną ciążę. Przeważnie stosowane są do 63 dnia – 9 tygodnia – liczone od ostatniej miesiączki kobiety. Kobiety, które potrzebują aborcji i są w ciąży dłużej niż 9 tygodni,  mogą bez problemu  dokonać jej w klinice. Najbardziej popularne to kombinacja misoprostolu i mifepristone (znanej również jako RU-486) Aborcja farmakologiczna jest bardzo skutecznym zabiegiem. Badania potwierdzają że 97 na 100 zabiegów kończy się wynikiem pozytywnym.

3. W Polsce aborcja jest dozwolona w paru przypadkach.

  • Ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety.
  • Zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
  • Jeśli zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, na przykład gwałtu lub kazirodztwa.

W ostatnim roku przeprowadzono w Polsce 669 legalnych aborcji.

 

4. Aborcja, która jest przeprowadzana w pierwszych trzech miesiącach, we właściwych warunkach i przez odpowiednie osoby, jest prostym i bezpiecznym zabiegiem. Badania wykazały, że poród jest dziesięciokrotnie bardziej niebezpieczny. Natomiast po upływie pierwszego trymestru zabieg jest dużo bardziej skomplikowany. Na świecie, inaczej niż w Polsce dba się o poprawę, jakości zabiegów przerywania ciąży.

 

5. Nie, aborcja przeprowadzona w odpowiednich warunkach i przez odpowiednie osoby nie zwiększa ryzyka zmniejszenia niepłodności. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to pierwsza ciąża.