Aborcja na świecie

Aborcja na świecie mapa aborcyjna2Polskie prawo aborcyjne jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Jak wyglądamy na tle świata?

W Polsce aborcja jest dozwolona w paru przypadkach.

  • Ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety.
  • Zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
  • Jeśli zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, na przykład gwałtu lub kazirodztwa.

W ostatnim roku przeprowadzono w Polsce 669 legalnych aborcji.

Unia Europejska.

Większość państw UE umożliwia aborcję na życzenie kobiety podczas trzech pierwszych miesięcy ciąży. Brak jakichkolwiek konkretnych warunków, jakie muszą zajść, by dokonać aborcji są w Holandii i Szwecji. Aborcja jest tam traktowana jak normalny zabieg, do którego każda kobieta ma prawo. Polska, Portugalia, Irlandia i Włochy to jedyne kraje, które nie zalegalizowały aborcji.

Świat.

W większości krajów na świecie aborcja jest legalna, ale są również takie państwa w których prawa do przerwania ciąży są mocno ograniczone. Głównie są to kraje Ameryki Łacińskiej, dużej części Azji i Afryki.
Jak pokazuje nam mapa, świat dzieli się na antyaborcyjne południe i proaborcyjną północ. W Europie, USA, Rosji i w Chinach zezwalają na aborcję do 14 tygodnia ciąży. Są jednak wyjątki. Należy do nich między innymi Polska.

Aborcja w Europie

Aborcja Europa